Razem walczą o piesze przejście w Hrebennem

Dział : Turystyka Dodane przez -   04 listopad 2013 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Razem walczą o piesze przejście w Hrebennem Razem walczą o piesze przejście w Hrebennem

Wójt gminy Lubycza Królewska i mer ukraińskiej Rawy Ruskiej wspólnie domagać się będą utworzenia pieszo-rowerowego korytarza na przejściu granicznym Hrebenne – Rawa Ruska. We wtorek 19 listopada na granicy odbędzie się konferencja prasowa -zadecydowali gospodarze przygranicznych samorządów podczas spotkania, które odbyło się w ubiegły czwartek.

O przystosowaniu polsko-ukraińskich przejść granicznych do ruchu pieszego i rowerowego mówi się od wielu miesięcy. Z inicjatywy portalu internetowego porteuropa.eu rozpoczęła się społeczna akcja, która miała za zadanie wywarcie nacisku na instytucje odpowiedzialne za funkcjonowanie przejść granicznych aby rozwiązały ten problem. Akcja powoli przynosi oczekiwane rezultaty. Korytarze dla pieszych zostaną niedługo uruchomione na polsko-białoruskich przejściach na tereniw województwa podlaskiego. Wojewodowie lubelski i podkarpacki także zapowiadają odpowiednie inwestycje na odcinkach granic za które są odpowiedzialni. Dzieje się tak właśnie dzięki lokalnym oddolnym inicjatywom. Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze zwróciła się w tej sprawie z apelem do wojewodów i marszałków województwa lubelskiego i podkarpackiego, lokalnych samorządów, parlamentarzystów oraz innych instytucji lokalnych.

Równocześnie w sprawie przejścia w Hrebennem działania podjęły władze przygranicznej gminy Lubycza Królewska. Tomasz Leszczyński, wójt gminy i Lech Żołądek, przewodniczący rady postanowili, że starania po polskiej stronie granicy warto wesprzeć głosem sąsiedniego samorządu Rawy Ruskiej.

-Gmina Lubycza Królewska to obszar typowo rolniczy bez rozwiniętego przemysłu posiadający za to dobre warunki do uprawiania turystyki przede wszystkim pieszej i rowerowej. Brak możliwości przekraczania granicy na szlaku turystycznym, pieszo czy rowerem jest hamulcem rozwoju turystyki i innych powiązanych w nią gałęzi gospodarki -twierdzi Tomasz Leszczyński, wójt Lubyczy Królewskiej. -Mieszkańcy sołectw Hrebenne oraz Siedliska a także turyści odwiedzający coraz licznej tereny gminy wielokrotnie zgłaszali konieczność wprowadzenia ułatwień dla turystycznego ruchu granicznego. Największe nagromadzenie atrakcji turystycznych naszej gminy znajduje się właśnie w pasie przygranicznym -unikatowa cerkiew św. Mikołaja w Hrebennem czy muzeum skamieniałych drzew w Siedliskach -podkreśla wójt.

Obecnie aby przekroczyć granicę państwa potrzeba często kilku godzin spędzonych na przejściu a to skutecznie odstrasza turystów. Od wielu lat Lubycza Królewska i Rawa Ruska współpracują ze sobą organizując Międzynarodowy Roztoczański Rajd Rowerowy. Rajd który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i jednocześnie utwierdza samorządowców w przekonaniu o konieczności rozwoju turystyki transgranicznej. Przez przejście graniczne w Hrebennem przebiega nagrodzony przez Polską Organizację Turystyczną Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Niestety paradoksalnie nie można jego całej długości (od Kraśnika do Lwowa) pokonać na rowerze właśnie za sprawą bariery jaką jest przejście graniczne.

Ostatniego dnia października w Rawie Ruskiej doszło do pierwszego spotkania obu samorządów w sprawie wspólnej akcji na rzecz utworzenia pieszego przejścia. Z mer miasta Iriną Wereszczuk spotkali się wójt i przewodniczący rady gminy Lubycza oraz Józef Marynicz, dyrektor Wydziału Integracji Europejskiej, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim i Michał Basiński, prezes LOT Roztocze. Pani mer zdecydowanie poparła pomysł ponadgranicznej akcji i zaproponowała kolejne działania -przede wszystkim medialne. -Uważam, że jeśli my Ukraińcy pragniemy dołączyć do europejskiej rodziny to przyjazna i otwarta granica to podstawa do rozwoju społecznego i gospodarczego naszego państwa -powiedziała mer Rawy Ruskiej. -Powinniśmy mieć swobodę w wyborze sposobu przekroczenia granicy,czy to jest aotobus, pociąg czy pieszo lub rowerem. Dziś mieszkańcy przygraniczej strefy są pozbawieni prawa przekraczania granicy w sposób w który chcą, powinni móc wybierać. W związku ze stowarzyszeniem Ukrainy z Unią Europejską nasza inicjatywa jest bardzo aktualna. Tu na terenach przygranicznych musimy ze sobą współpracować i likwidować bariery, które taką współpracę nam utrudniają -dodała. Zapowiadana na 19 listopada konferencja prasowa będzie miała na celu powiadomienie opinii publicznej Ukrainy o sytaucji na granicy. Będzie to także okazja to zaapelowania do władz państwowych o rozpoczęcie działań zmierzających do otwarcia na przejściu Hrebenne – Rawa Ruska korytarza dla podróżujących pieszo i rowerami. Szczegóły organizacyjne konferencji zostaną przekazane mediom w najbliższych dniach.


Źródło informacji i wykorzystane materiały - roztoczewita.pl  - Lokalna Organizacja Turystyczna "Roztocze"

Czytany 868 razy

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd