Transgraniczny rezerwat biosfery Roztocze - konferencja

Dział : Turystyka Dodane przez -   12 kwiecień 2014 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Rezerwat biosfery Roztocze Rezerwat biosfery Roztocze

Rezerwat biosfery RoztoczeKonferencja w sprawie utworzenia transgranicznego rezerwatu biosfery Roztocze


      W dniach 27-28.03.2014r. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „ROZTOCZE”, w którym brał udział Wojciech Żukowski Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski

      Roztocze jest regionem o unikalnych walorach przyrodniczych. Jego położenie na pograniczu Polski oraz Ukrainy powoduje konieczność współpracy na poziomie regionów i państw. W zakresie ochrony przyrody ważną formą współpracy jest rozwijanie światowej sieci rezerwatów biosfery w ramach programu UNESCO ˝Człowiek i Biosfera˝ (MAB). Należy podkreślić, że Roztocze spełnia wszystkie kryteria stawiane przez UNESCO, w tym dotyczące różnorodności systemów ekologicznych oraz dużą powierzchnię pozwalającą realizować funkcje: ochronną, rozwojową i wspierania logistycznego.

      Projekt utworzenia rezerwatu biosfery zakłada połączenie sieci obszarów chronionych w polskiej i ukraińskiej części Roztocza oraz tworzenie wspólnej strategii zrównoważonego rozwoju. Prace nad powołaniem rezerwatu biosfery rozpoczęły się w dniu 8 października 2004 r. we Lwowie podpisane zostało memorandum dotyczące współpracy między wojewodą lubelskim i wojewodą podkarpackim (Rzeczpospolita Polska) a Lwowską Obwodową Administracją Państwową (Ukraina) w sprawie utworzenia międzynarodowego rezerwatu biosfery Roztocze.

      Na wniosek wojewody lubelskiego opracowano projekt rezerwatu biosfery na Roztoczu, który swoim zasięgiem obejmuje także część Puszczy Solskiej, jako obszaru integralnie związanego z kompleksem leśnym Roztocza. Projekt przygotował zespół pod kierunkiem prof. Tadeusza Jana Chmielewskiego. Równolegle prace projektowe prowadzone były na Ukrainie. W celu wymiany informacji o postępach prac organizowano w latach 2006-2007 konferencje międzynarodowe oraz samorządowe.

      W 2006 r. wojewoda lubelski, wojewoda podkarpacki i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie zorganizowali konferencję pt. ˝Projekt rezerwatu biosfery Roztocze - Puszcza Solska - przykład harmonii przyrody i kultury oraz wieloaspektowej współpracy transgranicznej˝. Do udziału w konferencji zaproszono także przedstawicieli strony ukraińskiej.

      W listopadzie 2007 r. w umowie podpisanej pomiędzy Roztoczańskim Parkiem Narodowym w Zwierzyńcu a Jaworiwskym Narodowym Przyrodniczym Parkiem (Ukraina) zapisano, że umawiające się strony, realizując cele umowy, będą prowadzić działania sprzyjające planowanemu utworzeniu międzynarodowego rezerwatu biosfery Roztocze. Rezerwaty biosfery, w rozumieniu ustawodawstwa krajowego, nie są prawnymi formami ochrony przyrody. Obiekty te uznawane są na wniosek zainteresowanych państw członkowskich przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną Programu ˝Człowiek i Środowisko˝, funkcjonującą w strukturze UNESCO. Na Światowej Liście Rezerwatów Biosfery są obecnie 553 obiekty usytuowane w 107 krajach, z tego w Polsce 9. Instytucją odpowiedzialną za współpracę Polski z Międzynarodowym Programem MAB jest Polski Komitet Narodowy UNESCO - MAB, działający przy Polskiej Akademii Nauk, który przedkłada krajowe wnioski w sprawie utworzenia rezerwatu biosfery. Istotnym elementem dla projektowanego rezerwatu biosfery było podpisanie przez Roztoczański Park Narodowy umowy z partnerem po stronie ukraińskiej, która jest dodatkowym instrumentem wspierającym utworzenie międzynarodowego rezerwatu biosfery. Po stronie polskiej Roztoczański Park Narodowy jest planowany jako tzw. strefa centralna rezerwatu biosfery.


Źródło informacji i wykorzystane materiały - tomaszow-lubelski.pl  - Urząd Miejski w Tomaszowie Lubelskim

Czytany 1373 razy

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is a Joomla Security extension!