Kryłów

Dział : Miejscowości Dodane przez -   30 sierpień 2008 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
1. Położenie
 
Podstawowe informacje i położenie geograficzne : wieś w gminie Mircze w powiecie Hrubieszów, w województwie lubelskim.

2. Historia

Herb KryłowaKryłów - obecnie wieś, do 1869 roku miasto. Kryłów jest położony nad Bugiem 16 kilometrów na południe od miasta powiatowego Hrubieszowa w województwie lubelskim. Początki osadnictwa sięgają X wieku, na wyspie istniał gród, który był zapewne jednym z Grodów Czerwieńskich. Prawa miejskie Kryłów otrzymał około 1523 roku (w tym roku wymienia się Kryłów jako miasto). Najludniejszy był na początku XX wieku mieszkało w nim około 3000 ludzi (Polaków, Żydów i Ukraińców. I wojna światowa zatrzymała szybki rozwój miasta. Przed II wojną światową liczył 2500 mieszkańców, w roku 1943, 1500 ludzi, a po wojnie jedynie 300 osób, w drugiej połowie XX wieku Kryłów liczył najwięcej 600 mieszkańców dzisiaj liczy około 400 osób (wliczając do liczby ludności wieś Prehoryłe, która była zaliczana jako przedmieście Kryłowa - tak zdaniem wyliczano ludność Kryłowa przed 1943 rokiem, daje liczbę ludności odpowiednio: 1100 i obecnie 800 mieszkańców).

3. Godne polecenia - zabytki, imprezy, atrakcje

Kryłów Kryłów Kryłów


- Zamek Ostrorogów "Zamczysko" - zamek w Kryłowie istniał od początków istnienia miejscowości, był drewniany. w XVII wieku Jan Ostroróg znany bardziej w Poznaniu wystawił zamek murowany, obronny. Zamek był rozbudowywany. Zamek Kryłowski kilkakrotnie niszczony przez Szwedów i Kozaków popadł w ruinę pod koniec XVIII wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty murów, wały obronne i ogromna basteja o grubości ceglanych murów dochodzących do 2 - 3 metrów.

- Brama pałacowa - neogotycka brama z domkiem odźwiernego prowadziła do pałacu, pałac zniszczyli hitlerowcy, obecnie pałac w Kryłowie jest użytkowany na powierzchni 1/3 co przed wojną. Park podworski wraz z bramą został utworzony w 1820 roku.

- Kościół rzymskokatolicki, kościół w Kryłowie pochodzi z roku 1859. piękne wnętrze szczególnie witraże, sklepienia, ołtarz główny, organy w stylu neogotyckim (jak kościół) z 1841 roku.

- Figura św. Jana Niepomucena jak i pozostałości murów klasztornych Ojców Reformatów pochodzi z około 1768 roku, klasztor został zniesiony przez władze carskie na początku XIX wieku, oprócz klasztoru istniał również kościół. Figura świętego jest w stylu rokoko

- Budynek szkoły podstawowej został wzniesiony w końcu XIX wieku, w okolicy szkoły podstawowej można zobaczyć : były areszt gminny, były budynek urzędu gminy, kuźnię, i nowoczesny budynek strażnicy Straży Granicznej.

- Trzy cmentarze:
* rzymskokatolicki, z kaplicą cmentarną, i bardzo interesującym grobowcem dużych rozmiarów (około 10 metrów wysokości), jest to grobowiec rodziny Horodyskich i Chrzanowskich, na tym cmentarzy znajduje się również kwatera z I wojny światowej.
* unicki (miejscowość: Prehoryłe) znajduje się na nim jeden z najstarszych nagrobków na lubelszczyźnie z roku 1798.
* żydowski.

- Figura Świętego Mikołaja, (2,5 kilometra od centrum Kryłowa w miejscowości Kryłów Kolonia) obok figury świętego także kamienna figura wilka te dwie rzeźby zą bardzo interesujące zasługują na miano tajemniczych. obok rzeźb tryska źródełko, które uchodzi za uzdrawiające bezpłodność.


4. Kryłów w internecie

-
www.krylow.info

5. Galeria zdjęć z Kryłowa

-
Kryłów - galeria zdjęć

6. Położenie Kryłowa


7. Źródła opisów i wykorzystane materiały

Zdjęcia wykorzystane w opisie miejscowości są własnością naszego serwisu, informacje odnośnie ich ewentualnego wykorzystania znajdą Państwo - tutaj.

 
Czytany 7218 razy
Więcej w tej kategorii : « Krynice Lubycza Królewska »

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd