Rachanie

Dział : Miejscowości Dodane przez -   30 sierpień 2008 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
1. Położenie
 
Podstawowe informacje i położenie geograficzne : wieś w gminie Rachanie w powiecie Tomaszów Lubelski, województwo lubelskie.

2. Historia

Dawne miasteczko w ziemi bełzkiej. W 1436 r. już jako miasto oddane przez książąt mazowieckich Mikołajowi Lach De Brzewuśno. Zygmunt I w 1509 r. nadaje miastu na prośbę Trojana Rachańskiego chorążego bełzkiego przywileje ów Trojan herbu Junosza został dziedzicem Rachań. Z jego rąk przeszły w posiadanie Cetnerów, którzy założyli piękny ogród, a w nim kaplicę. Wznieśli zamek, a istniejące do dziś resztki murów świadczą o dawnej budowli charakteru obronnego. Po Cetnarach w drugiej połowie XVII w. Rachanie przeszły w ręce Czarnkowskich, Rostkowskich, Rzeczyckich, Fredrów, Starzyńskich. Bardzo odległych czasów sięga początek parafii Rachanie; już prawdopodobnie w 1252 r. była tu parafia. Pierwszy kościół z drewna został zniszczony przez najazdy tatarskie. W 1341 r. wybudowano drugi kościół również drewniany pod wezwaniem św. Anny, który przetrwał półczwarta wieku. W 1701 r. Michał Czartkowski wybudował nowy pod wezwaniem św. Trójcy. W 1744 roku w odległości 70 m na wschód od miejsca dawnego kościoła Anna Rostkowska wybudowała nowy, obszerny kościół z drewna. Ona w 1749 r. sprowadziła Księży zwanych Bartoszkami, którzy zarządzali parafią do 1777 r. Od tego roku parafię objęli księża diecezjalni. W 1769 r. Adam i Anna Rostkowscy założyli fundamenty pod kościół murowany, który w 1797 r. został wykończony kosztem Ariadny z Krasickich Rzeczyckiej. Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego konsekrowany w 1798 r. Początkowo parafia należała do dekanatu grabowieckiego diecezji chełmskiej. W latach 1772 - 1808 należała do nowo powstałego dekanatu tyszowieckiego diecezji przemyskiej. Obecnie dekanat tomaszowski należy do diecezji zamojsko - lubaczowskiej.

3. Godne polecenia - zabytki, imprezy, atrakcje

Rachanie Rachanie Rachanie


- Barokowy kościół pw. Przemienienia Pańskiego z lat 1769-97 fundacji Anny Rostkowskiej i Ariadny z Krasickich Rzeczyckiej

- Pozostałości zamku Centerów z XVII w.

- Zabytkowy dwór


4. Rachanie w internecie

-
www.tom.lub.pl/?s=rewizje&dzial=pokaz&tm=2003_07_07_09_40 - tekst opisujący historię tomaszowskich dworów
-
www.powiat-tomaszowski.com.pl/gminy.php?tryb=detail&gmina=g_rachanie
- www.rachanie.lubelskie.pl
- www.zamosc.opoka.org.pl/mapa/tompn/4.htm

5. Galeria zdjęć z Rachań

-
Rachanie - galeria zdjęć

6. Położenie Rachań7. Źródła opisów i wykorzystane materiały

- Tekst (po wprowadzeniu niewielkich modyfikacji) opisujący historię Rachań pochodzi z tablicy informacyjnej w kościele parafialnym.

 
Zdjęcia wykorzystane w opisie miejscowości są własnością naszego serwisu, informacje odnośnie ich ewentualnego wykorzystania znajdą Państwo - tutaj.
Czytany 6420 razy
Więcej w tej kategorii : « Prusie Radecznica »

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is a Joomla Security extension!