Susiec

Dział : Miejscowości Dodane przez -   30 sierpień 2008 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę

1. Położenie
 
Podstawowe informacje i położenie geograficzne : wieś, siedziba gminy w powiecie Tomaszów Lubelski, województwo lubelskie.


2. Historia


Herb Suśca Tereny gminy znajdowały się na terytorium starostwa zamachskiego. Pod koniec XVI w. dostało się ono w ręce twórcy ordynacji zamojskiej, kanclerza Jana Zamojskiego. Do połowy XVII w. okolica porośnięta była przez zwartą puszczę i nie zasiedlona. Pierwsze dane spotykamy w zapisach inwentarzowych z 1582 roku mówią one o istnieniu na Potoku Łosinieckim młynów Sikliwców Świdów. W 1643 roku spotykamy zapis o młynie na rzece Wieluńce dzisiejszej Jeleń. W tym samym roku ordynat Jan Zamojski zwany „Sobiepanem” pozwolił niejakiemu Zielińskiemu na przeniesienie ze wsi Szara Wola (obecnie Szrowola) huty wypalającej żelazo z rud darniowych na „uroczysko zwane Susiec) oraz na założenie stawu. W tym samym czasie w pobliżu miejsca, gdzie znajduje się wieś zaczął rozwijać się nowy ośrodek Rybnica, która dała początek późniejszemu kluczowi rybnickiemu ordynacji zamojskiej, a później w wieku XVIII stała się jednym z głównych ośrodków ordynacji. W 1732 roku wylicza się tu: browar, kuźnię, budynki dworskie, młyn i hutę szkła, Która zlokalizowana była w dzisiejszym Suścu. Około roku 1800 powstaje w Suścu drewniany kościół, który został wzniesiony z materiału po rozebranym prawdopodobnie w 1796r. kościele, pierwotnie cerkwi unickiej, istniejącej na wzgórzu Zamczysko. W latach 1862-68 powstaje kościół murowany. W okresie rozbiorów wieś znalazła się w Królestwie Polskim, blisko granicy z Galicją. Z uwagi na trudne warunki życia, ludność trudniła się przemytem. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku okolice Suśca stały się terenem zaciętych walk toczonych przez oddziały armii „Lublin” i „Kraków”. Mogiły poległych żołnierzy znajdują się na tutejszym cmentarzu. Przez cały okres okupacji działały na tym terenie oddziały AK, GL, BCH. W 1987 roku mieszkańcy Suśca ufundowali pomnik uczczenia wszystkich poległych w walkach podczas wojny.

3. Godne polecenia - zabytki, imprezy, atrakcje

Susiec Susiec Susiec

Susiec :

- Pozostałości po młynie wodno - elektrycznym

Okolice :

- "Nad Tanwią" – rezerwat leśny, przy wsi Rebizanty. Atrakcją są 24 progi skalne na rzece Tanwi, zwane potocznie "szumami" lub "szypotami".

- "Czartowe Pole" – rezerwat leśny, graniczy ze wsią Hamernia (Gmina Józefów), liczne progi skalne na rzece Sopot.

- Wodospad na rzece Jeleń – wysokość ok. 1,80 m, w niewielkiej odległości 3 inne, nieco mniejsze, mało znane wodospady. Dojście pieszymi szlakami turystycznymi - niebieskim i żółtym.

4. Susiec w internecie

- www.susiec.pl
- www.susiec.com.pl

5. Galeria zdjęć z Suśca

-
Susiec - galeria zdjęć
- Rezerwat "Czartowe Pole" - galeria zdjęć
- Rezerwat "Nad Tanwią" - galeria zdjęć

6. Położenie Suśca


7. Źródła opisów i wykorzystane materiały

- www.wikipedia.pl
- www.susiec.pl

Zdjęcia wykorzystane w opisie miejscowości są własnością naszego serwisu, informacje odnośnie ich ewentualnego wykorzystania znajdą Państwo - tutaj.

 

Czytany 8051 razy
Więcej w tej kategorii : « Stryjów Szczebrzeszyn »

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

Our website is protected by DMC Firewall!