Susiec

Dział : Miejscowości Dodane przez -   30 sierpień 2008 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę

1. Położenie
 
Podstawowe informacje i położenie geograficzne : wieś, siedziba gminy w powiecie Tomaszów Lubelski, województwo lubelskie.


2. Historia


Herb Suśca Tereny gminy znajdowały się na terytorium starostwa zamachskiego. Pod koniec XVI w. dostało się ono w ręce twórcy ordynacji zamojskiej, kanclerza Jana Zamojskiego. Do połowy XVII w. okolica porośnięta była przez zwartą puszczę i nie zasiedlona. Pierwsze dane spotykamy w zapisach inwentarzowych z 1582 roku mówią one o istnieniu na Potoku Łosinieckim młynów Sikliwców Świdów. W 1643 roku spotykamy zapis o młynie na rzece Wieluńce dzisiejszej Jeleń. W tym samym roku ordynat Jan Zamojski zwany „Sobiepanem” pozwolił niejakiemu Zielińskiemu na przeniesienie ze wsi Szara Wola (obecnie Szrowola) huty wypalającej żelazo z rud darniowych na „uroczysko zwane Susiec) oraz na założenie stawu. W tym samym czasie w pobliżu miejsca, gdzie znajduje się wieś zaczął rozwijać się nowy ośrodek Rybnica, która dała początek późniejszemu kluczowi rybnickiemu ordynacji zamojskiej, a później w wieku XVIII stała się jednym z głównych ośrodków ordynacji. W 1732 roku wylicza się tu: browar, kuźnię, budynki dworskie, młyn i hutę szkła, Która zlokalizowana była w dzisiejszym Suścu. Około roku 1800 powstaje w Suścu drewniany kościół, który został wzniesiony z materiału po rozebranym prawdopodobnie w 1796r. kościele, pierwotnie cerkwi unickiej, istniejącej na wzgórzu Zamczysko. W latach 1862-68 powstaje kościół murowany. W okresie rozbiorów wieś znalazła się w Królestwie Polskim, blisko granicy z Galicją. Z uwagi na trudne warunki życia, ludność trudniła się przemytem. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku okolice Suśca stały się terenem zaciętych walk toczonych przez oddziały armii „Lublin” i „Kraków”. Mogiły poległych żołnierzy znajdują się na tutejszym cmentarzu. Przez cały okres okupacji działały na tym terenie oddziały AK, GL, BCH. W 1987 roku mieszkańcy Suśca ufundowali pomnik uczczenia wszystkich poległych w walkach podczas wojny.

3. Godne polecenia - zabytki, imprezy, atrakcje

Susiec Susiec Susiec

Susiec :

- Pozostałości po młynie wodno - elektrycznym

Okolice :

- "Nad Tanwią" – rezerwat leśny, przy wsi Rebizanty. Atrakcją są 24 progi skalne na rzece Tanwi, zwane potocznie "szumami" lub "szypotami".

- "Czartowe Pole" – rezerwat leśny, graniczy ze wsią Hamernia (Gmina Józefów), liczne progi skalne na rzece Sopot.

- Wodospad na rzece Jeleń – wysokość ok. 1,80 m, w niewielkiej odległości 3 inne, nieco mniejsze, mało znane wodospady. Dojście pieszymi szlakami turystycznymi - niebieskim i żółtym.

4. Susiec w internecie

- www.susiec.pl
- www.susiec.com.pl

5. Galeria zdjęć z Suśca

-
Susiec - galeria zdjęć
- Rezerwat "Czartowe Pole" - galeria zdjęć
- Rezerwat "Nad Tanwią" - galeria zdjęć

6. Położenie Suśca


7. Źródła opisów i wykorzystane materiały

- www.wikipedia.pl
- www.susiec.pl

Zdjęcia wykorzystane w opisie miejscowości są własnością naszego serwisu, informacje odnośnie ich ewentualnego wykorzystania znajdą Państwo - tutaj.

 

Czytany 7931 razy
Więcej w tej kategorii : « Stryjów Szczebrzeszyn »

Reklama

Pogoda w Zamościu

Zamość

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

Our website is protected by DMC Firewall!