Łaszczów

Dział : Miejscowości Dodane przez -   30 sierpień 2008 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 
1. Położenie
 
Podstawowe informacje i położenie geograficzne : wieś, siedziba gminy, położona w powiecie Tomaszów Lubelski, w województwie lubelskim.

2. Historia

Herb ŁaszczowaPoczątki Łaszczowa sięgają połowy XVI wieku, kiedy to dokumentem wydanym w 1549 r. we wtorek po św. Agnieszce (22 stycznia) w Piotrkowie król Zygmunt August przez wzgląd na wierne służby Aleksandra Łaszcza z Tuczap, podkomorzego bełskiego i staroście horodelskiemu, zezwolił mu na zamianę jego wsi dziedzicznej Domaniż na miasto o nazwie Prawda (od herbu Prawdzic, którym pieczętowała się rodzina Łaszczów). Miasto to powstało istotnie, ale nie w samym Domaniżu, który nie przestał istnieć, lecz na gruntach do tej wsi należących. Nie jest to pewne czy nadana nowemu miastu nazwa była w użyciu. Jeśli tak, to nie utrzymała się długo. Już w roku 1578 miasto to nosiło nazwę Łaszczów (od nazwiska jego właścicieli) i posiadało prawo magdeburskie.
 


3. Godne polecenia - zabytki, imprezy, atrakcje

Łaszczów Łaszczów Łaszczów


- Kościół parafialny pw. św. App. Piotra i Pawła, wybudowany w latach 1749-1751 z fundacji Franciszka Salezego Potockiego

- Ruiny pałacu Szyptyckich, dawne Kolegium Jezuitów

- Mogiły poległych w czasie I wojny światowej

- Dawna sala rycerska (zbrojownia), od 1770 roku Synagoga

- Cmentarz żydowski


4. Łaszczów w internecie

-
www.izrael.badacz.org/zydzi_w_polsce/katalog_lubelskie_laszczow.html

5. Galeria zdjęć z Łaszczowa

-
Łaszczów - galeria zdjęć

6. Położenie Łaszczowa7. Źródła opisów i wykorzystane materiały

Zdjęcia wykorzystane w opisie miejscowości są własnością naszego serwisu, informacje odnośnie ich ewentualnego wykorzystania znajdą Państwo - tutaj.
Czytany 6269 razy
Więcej w tej kategorii : « Łabunie Łówcza »

Reklama

Pogoda w Zamościu

Zamość

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd