XXIII Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Dział : Zdrowie Dodane przez -   07 czerwiec 2013 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
XXIII Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią XXIII Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią
„Wspierając matki – wspieramy karmienie piersią” – pod takim hasłem w dniu dzisiejszym o godz. 13.00 na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Patologii Ciąży po raz szósty w naszym szpitalu rozpoczęliśmy obchody  Światowego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią. Tydzień promocji karmienia piersią zakończy się 1 czerwca w Dniu Dziecka.
Tradycyjnie w ramach akcji uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu, pod opieką nauczycielki Pani Joanny Kaczebura odwiedzili mamy i ich pociechy. Uczniowie składali życzenia, recytowali wierszyki, wręczali prezenty i czerwone serduszka z napisem „Kocham Cię Mamo”. Oprócz tego Mamy wraz z pociechami w okresie obchodów będą uczestniczyły w spotkaniach z działającym przy szpitalu Kołem Wsparcia Matek Karmiących. 
Pobyt w naszym szpitalu matki z dzieckiem zorganizowany jest w systemie rooming-in (noworodek i jego mama przebywają razem na jednej sali od chwili narodzin do dnia wypisu). Sale są jedno i dwuosobowe. W opiece nad matką i dzieckiem szpital realizuje zasady „Szpitala przyjaznego dziecku”. Zarówno w trakcie pobytu w szpitalu jak i po wypisie, rodzice mogą skorzystać z  profesjonalnego wsparcia i poradnictwa laktacyjnego przez wykwalifikowany personel. Przy szpitalu działa Punkt Porad Laktacyjnych, w oparciu o Poradnię Neonatologiczną. Porad udzielają lekarze neonatolodzy i Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny. Porady laktacyjne są bezpłatne.
Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią corocznie jest organizowany na całym świecie. Po raz pierwszy obchodzono go 1 sierpnia 1990 r., kiedy 29 państw ,w tym Polska, podpisało tzw. Deklarację Innocenti WHO i UNICEF - w sprawie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. W Polsce jest organizowany od 18 lat. W większości krajów to pierwszy tydzień sierpnia, ale niektóre państwa obchodzą go w innych dogodnych terminach, tak jak w Polsce. Termin obchodów akcji w naszym kraju w dniach 26 maja – 1 czerwca „spina” dwa ważne święta – Dzień Matki i Dzień Dziecka.


Ryszard Pankiewicz
Rzecznik Prasowy
SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Galerię zdjęć można obejrzeć pod - tym odnośnikiem.


Źródło informacji i wykorzystane materiały - szpital.zam.pl - Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu

Czytany 1359 razy

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is a Joomla Security extension!