Kraśniczanin Roku 2014

Dział : Życie społeczne Dodane przez -   15 listopad 2014 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Wyróżniony tytułem "Kraśniczanina Roku 2014" Krzysztof Wiśliński Wyróżniony tytułem "Kraśniczanina Roku 2014" Krzysztof Wiśliński

To zaszczytne miano może otrzymać kraśniczanin, który wyróżnia się szczególną działalnością społeczną lub zawodową i przyczynia się do kształtowania pozytywnego wizerunku miasta.

Wyboru dokonuje kapituła konkursowa powołana przez burmistrza Kraśnika, w skład której wchodzą osoby uhonorowane w latach poprzednich. Wyboru Kraśniczanina Roku dokonuje się od 2003 roku.

Ogłoszenie nazwiska osoby wybranej przez kapitułę tradycyjnie miało miejsce 11 listopada. Uroczystość odbyła się w auli Szkoły Muzycznej I stopnia w Kraśniku, którą wypełniło ok. 200 osób.

Na początku uroczystości swoimi utalentowanymi uczniami pochwaliła się szkoła, gospodarz imprezy. Uczniowie zaprezentowali repertuar kompozytorów polskich. Kolejnym punktem było nagrodzenie uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Mój Piłsudski”. Na etapie wewnątrzszkolnym zebrano 66 prac uczniów kraśnickich szkół, z klas 1-6.

Oczekiwanie na werdykt poprzedziło wręczenie czternastu osobom medalu „Za zasługi dla Kraśnika”.

W grupie uhonorowanych znaleźli się: Maria Adamek, Grzegorz Baran, Teodora Bielina- Kuś, Jarosław Cybulak, Zygmunt Flis, Janusz Geneja, Franciszek Gontarczuk, Jan Kasperek, Wiesława Lendzion, Adam Maciejewski, Józef Michalczyk, Teresa Myszak, Zbigniew Nastaj, Jan Prokop.

Do tytułu „Kraśniczanin Roku 2014” nominowani byli: Grzegorz Baran, profesor Andrzej Drop, siostra profesor Zofia Zdybicka i Krzysztof Wiśliński.

Z grona dwunastu członków kapituły osiem oddało głos na Krzysztofa Wiślińskiego.

Przed ogłoszeniem wyboru odczytano wnioski, które prezentowały kandydatów. Oto, co napisano na temat osoby wyróżnionej.

Krzysztof Wiśliński - to osoba bardzo skromna i nie szukająca rozgłosu, to gorący patriota mający na koncie wiele przedsięwzięć na rzecz propagowania dziedzictwa Jana Pawła II oraz rozwoju kultury w Kraśniku.

1. Jest pomysłodawcą i twórcą Festiwalu Dziedzictwa Jana Pawła II. Jego pierwsza edycja miała miejsce 19 maja 2007 w Centrum Kultury i Promocji. Celem Festiwalu jest ukazywanie osoby i nauczania Jana Pawła II poprzez utwory muzyczno-wokalne. Do tej pory w Kraśniku odbyło się sześć edycji tego Festiwalu.

2. W 2008 roku założył i jest prezesem Fundacji Dziedzictwa Jana Pawła II, której celem działania jest:

1) Upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie pontyfikatu Jana Pawła II;

2) Praca wychowawcza ukierunkowana na kształtowanie postaw odpowiedzialności obywatelskiej opartej na wartościach głoszonych przez Jana Pawła II;

3) Wspieranie i promowanie twórczości artystycznej inspirowanej pontyfikatem Jana Pawła II.

Organem sprawującym nadzór nad Fundacją jest Minister Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

3. Założył i prowadzi bardzo obszerną stronę internetową festiwalu www.festiwal.djp2.pl promującą wszelkie inicjatywy służące lepszemu poznaniu i upowszechnieniu świadectwa życia i nauczania Papieża z Polski.

4. Jest współtwórcą i aktywnym członkiem Stowarzyszenia Muzycznego „Chór Kameralny Canticum Canticorum” dającego wiele koncertów w Kraśniku, Lublinie i innych miastach, w tym koncertów charytatywnych na określone cele.

5. Jest również członkiem profesjonalnego Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS www.kairos.lublin.pl  koncertującego w całej Polsce i za granicą.

6. Był współorganizatorem Pop oratorium "Miłosierdzie Boże" Zbigniewa Małkowicza w wykonaniu Zespołu Lumen i kraśnickich chórów w trakcie części artystycznej Obchodów Kanonizacji Jana Pawła II w Kraśniku, w dniu 4 maja 2014 roku w Kościele pw. WNMP.

7. Dzięki jego inicjatywie w Lublinie zostały wykonane statuetki - popiersia ze Świętym Janem Pawłem II jako pamiątki Powiatowych Obchodów Kanonizacji Jana Pawła II.

Tak jak został zaprezentowany we wniosku, takim okazał się laureat na scenie po otrzymaniu kwiatów, statuetki i dyplomu potwierdzającego wybór.

- Nie potrafię przemawiać, więc powiem tylko, dziękuję bardzo – wyraził wdzięczność Kraśniczanin Roku 2014.

Przed rozpoczęciem ostatniego punktu gali, widowiska artystycznego „Za wolną i niepodległą”, burmistrz poinformował zebranych o jeszcze jednej decyzji jury.

Jury w uznaniu ogromnych dokonań siostry profesor Zofii Zdybickiej i profesora Andrzeja Dropa, którzy obecnie nie mieszkają w Kraśniku, ale utrzymują więzi z miastem, zwróciło się do rady miasta z wnioskiem o podjęcie uchwały nadającej obu osobom tytuł Honorowego Obywatela Kraśnika.

Więcej zdjęć pod - tym odnośnikiem.


Źródło informacji i wykorzystane materiały - krasnik.pl  - Urząd Miasta w Kraśniku

Czytany 857 razy

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is a Joomla Security extension!