Szarytka w marynacie Szarytka w marynacie

Szarytka w marynacie

W dniu 10 lipca 2012 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szarytka w marynacie został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii Warzywa i owoce.

1. Nazwa produktu : Szarytka w marynacie

2. Rodzaj produktu : Warzywa i owoce

3. Charakterystyka produktu rolnego :

Wygląd :

Zwarta, gładka w przekroju i wyglądzie zewnętrznym.

Kształt :

Lekko wydłużony, widoczne wklęśnięcia przy gnieździe nasiennym – w przekroju.

Wielkość :

Średnia, w zależności od przygotowania. Przeważnie gruszka zostaje podzielona na 4 części.

Konsystencja :

Stała po obgotowaniu.

Smak i zapach :

Lekko słodkawo-kwaśna gruszka, zapach korzenny, bez żadnych domieszek.

Barwa (zewnętrzna i na przekroju) :

Żółta.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu :

Na ziemiach powiatu kraśnickiego tradycje sadownictwa przydomowego i przetwórstwo owoców były tak silne, że nowe trendy w sadownictwie nie przeszkodziły w kultywowaniu dawnych zwyczajów. Region, w którym posadzone są grusze, jest obecnie typowym zagłębiem sadowniczym, czego dowodem jest odbywające się od 30 lat Święto Sadów w Józefowie nad Wisłą. Według zachowanych przepisów gruszkę „Dobrą Szarą”, nazwaną „Szarytką” przygotowywano w garnkach glinianych z mocno słodką zalewą, zakwaszaną pigwą. „Szarytka, to nazwa regionalna, tutaj w rejonie nadwiślańskim rosły drzewa grusz odmiany Dobra Szara która nadawała się na przetwory, więc produkty były z własnego gospodarstwa” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami powiatu kraśnickiego). Dawniej kiedy były problemy z dostępem do produktów spożywczych, gruszka w marynacie była wspaniałym przysmakiem często serwowanym z okazji różnych ważnych świąt i wydarzeń, tj. w Wielkim Poście do naleśników czy na Wielkanoc do wypieków. Szarytka w marynacie jest dostępna w gospodarstwach agroturystycznych znajdujących się w powiecie kraśnickim, gdzie goście mogą spróbować przetworów domowych, których tradycja wytwarzania sięga kilku pokoleń.


Źródło - minrol.gov.pl

Czytany 1435 razy

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is a Joomla Security extension!