Gruszka suszona kraśnicka Gruszka suszona kraśnicka

Gruszka suszona kraśnicka

W dniu 12 grudnia 2008 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Gruszka suszona kraśnicka został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii Warzywa i owoce.

1. Nazwa produktu : Gruszka suszona kraśnicka

2. Rodzaj produktu : Warzywa i owoce

3. Charakterystyka produktu rolnego :

Wygląd :

Gruszka suszona lekko pomarszczona, w przekroju gładka z widocznym gniazdem nasiennym

Kształt :

Kształt wydłużony, w przekroju widoczne wklęśnięcie przy gnieździe nasiennym.

Wielkość :

Średnia wielkość.

Konsystencja :

Konsystencja stała, w dotyku lepka, elastyczna, szorstka

Smak i zapach :

Smak korzenny, lekko słodki. Zapach miodowo-korzenny, swoisty, bez obcych domieszek

Barwa (zewnętrzna i na przekroju) :

Barwa zewnętrzna brązowa, lekko miodowa przy szypułce i kielichu, w przekroju miąższ złotawo-brązowy.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu :

Grusza należy do rodziny roślin różowatych, podobnie jak jabłoń i pigwowiec. Drzewo to udało się uszlachetnić w starożytnej Grecji, dzięki czemu daje słodkie duże owoce. Dzisiaj gruszki są pożądanym owocem deserowym, a także nadają się na przetwory. Grusze uprawiane są prawie we wszystkich rejonach strefy umiarkowanej. Są bardzo bogate w składniki mineralne, zawierają mniej kwasu niż jabłka, ugotowane i suszone znakomicie nadają się na składnik diety leczniczej, o czym wiedziano już od wieków. Nazwa gruszki suszonej kraśnickiej wywodzi się od miejscowości Kraśnik, gdzie przywożono owoce z pobliskich sadów i suszono w piecach cegielnianych, a następnie sprzedawano na miejscowych targach. Owoce pochodzą od starej odmiany grusz „Dobra Szara”, która posiada właściwości ułatwiające suszenie. Mieszkańcy Kraśnika dobrze znają metodę suszenia gruszek wykorzystywaną w tym rejonie od lat. „Mniejsze owoce suszone są w całości tradycyjną metodą w piecu cegielnianym od dwóch tygodni do miesiąca”. Najczęściej suszono na słońcu na sitach, w piecu chlebowym lub specjalnie do tego celu wznoszonych suszarniach, były to tak zwane lassa, plecione z żerdzi. Gruszki krojono w ćwiartki lub ósemki. Do palenia podkładano najczęściej drewno liściaste – olchę pilnując, aby ogień nie wygasł. Gruszki suszono na uplecionych z faszyny matach. Suszone gruszki wykorzystuje się w okresie świątecznym na kompot wigilijny (tak zwaną polewkę), dodaje się je także do ciast. Stosowane są również do produkcji nalewek oraz znanego w tym rejonie „Grzańca Marcina z Urzędowa”. Mogą być także spożywane jako przekąska: „Tymczasem dobra grusza właściwie wysuszona powinna być tak smaczna, żeby można ją było zimą dawać np. dzieciom na drugie śniadanie i żeby ją z przyjemnością jadły” (Kazimiera Pyszkowska, „Przetwory w gospodarstwie domowym”).


Źródło - minrol.gov.pl

Czytany 1921 razy

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is a Joomla Security extension!