Miód fasolowy odmianowy z nektaru kwiatów fasoli tyczkowej 'Piękny Jaś' Miód fasolowy odmianowy z nektaru kwiatów fasoli tyczkowej 'Piękny Jaś'

Miód fasolowy odmianowy z nektaru kwiatów fasoli tyczkowej 'Piękny Jaś'

Roztoczańskie różności Dodane przez -   24 sierpień 2008 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
W dniu 28 września 2005 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Miód fasolowy odmianowy z nektaru kwiatów fasoli tyczkowej ”Piękny Jaś” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii Miody.

1. Nazwa produktu : Miód fasolowy odmianowy z nektaru kwiatów fasoli tyczkowej ”Piękny Jaś”

2. Rodzaj produktu : Miody

3. Charakterystyka produktu rolnego :

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
W postaci płynnej (patoki) miód fasolowy ma barwę słomkową. Po skrystalizowaniu zmienia kolor na białokremowy.

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
W stanie patoki miód jest płynną, lepką substancją. Miód fasolowy w procesie krystalizacji przybiera smalcowatą konsystencję (podobnie, jak np. miód rzepakowy).

Smak i zapach
Ma silny aromat pochodzący od kwiatów fasoli. Jest mało słodki i lekko kwaskowaty.

Inne dodatkowe informacje dotyczące charakterystyki produktu rolnego lub środka spożywczego
Szybko zachodzący proces krystalizacji miodu fasolowego świadczy o dużej zawartości cukru prostego - glukozy.

4. Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego :

Pasieka istnieje od ponad 28 lat. Początkowo, jako pasieka stacjonarna, pozyskiwała miód wielokwiatowy, gdyż różnorodność okolicznych upraw rolnych (w tym fasoli tycznej „Piękny Jaś”) nie pozwalały na produkcję miodu odmianowego.
Od roku 1975 szybko zwiększająca się uprawa fasoli spowodowała, że pszczoły również z pasiek innych pszczelarzy częściej miały okazję odwiedzać kwiaty fasoli tycznej niż innych roślin. Z tej przyczyny pozyskiwany miód wielokwiatowy w coraz większym, znaczącym procencie przybierał charakter miodu odmianowego – fasolowego. Plantacje fasoli tycznej z upływem czasu powiększały się i stawały się coraz to liczniejsze wśród upraw na Roztoczu Zachodnim, dlatego pozyskiwanie czystego odmianowo miodu fasolowego nie stanowiło problemu. W tym celu pasieka stacjonarna została przekształcona w pasiekę wędrowną. Ule na okres nektarowania fasoli tyczkowej przewożone są na plantacje fasoli, a pszczoły produkują z nektaru kwiatów „Pięknego Jasia” gatunkowy miód.
Obszar upraw fasoli „Piękny Jaś” obejmuje Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy na Roztoczu Zachodnim (gm. Szczebrzeszyn i południową część gm. Radecznica).

5. Informacje dodatkowe :

Ważnym czynnikiem sprzyjającym uprawom fasoli jest specyficzny klimat Roztocza. Okazuje się, że Roztocze należy do obszarów Polski o najmniejszym zachmurzeniu i tym samym największym usłonecznieniu w miesiącach czerwiec – wrzesień.
Okres wegetacji fasoli tyczkowej przypada, więc w najkorzystniejsze dla niej miesiące.
Porą dnia, w której można spodziewać się najwięcej słońca jest w porze letniej przedpołudnie (w tym czasie następuje zbiór nektaru przez pszczoły miodnej, gdyż fasola nektaruje właśnie w godzinach przedpołudniowych).
Odmianą fasoli uprawianą na Roztoczu jest „Piękny Jaś”, z kwiatów którego pszczoły zbierają nektar i produkują miód. Kwiaty fasoli rozkwitają we wczesnych godzinach rannych i nektarują jeden dzień. Praca pszczół na kwiatach jest bardzo efektywna (na jeden ładunek nektaru wystarczy odwiedzenie przez pszczołę kilku kwiatów). Nektar zaczyna wydzielać się jeszcze w pąkach w dniu poprzedzającym rozkwitanie. Pąki kwiatów fasoli są rozgryzane przez trzmiele krótkojęzyczkowe. Przez wygryzione otwory pszczoły pobierają nektar także wtedy, gdy kwiaty są już rozkwitnięte. Jeden kwiat wydziela 6-8 mg cukrów. Miód fasolowy, tak jak inne miody, wspomaga pracę mięśnia sercowego, wzmacnia układ immunologiczny, odżywia i regeneruje organizm, wspomaga leczenie przeziębień, grypy. Wskazany jest przy leczeniu schorzeń żołądkowo-jelitowych, nie podrażnia przewodu pokarmowego, przyspiesza odnawianie drobnoustrojów niezbędnych do prawidłowego trawienia.


Źródło - minrol.gov.pl

Czytany 5980 razy

Reklama

Pogoda w Zamościu

Zamość

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is a Joomla Security extension!