Naleweczka gruszkówka z Kraśnika Naleweczka gruszkówka z Kraśnika

Naleweczka gruszkówka z Kraśnika

Roztoczańskie różności Dodane przez -   24 sierpień 2008 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę

W dniu 28 listopada 2006 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Naleweczka gruszkówka z Kraśnika został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe).

1. Nazwa produktu : Naleweczka gruszkówka z Kraśnika

2. Rodzaj produktu : Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe)

3. Charakterystyka produktu rolnego :

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Złocista gruszka, w lekko złocistej nalewce, prezentująca się okazale

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Bursztynowa, złocista

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Płynna

Smak i zapach
Smak wyborny, lekko słodkawy z nutą wanilii

Deklarowane poziomy np.: zawartość alkoholu (w %), współczynnik ph, aktywność wody, inne wskaźniki
Zawartość alkoholu 50%

Inne dodatkowe informacje dotyczące charakterystyki produktu rolnego lub środka spożywczego
Drzewa grusz, które są wykorzystane do produkcji gruszkówki, znajdują się w sadzie prowadzonym metodami ekologicznymi w rejonie nadwiślańskim gm. Józefów nad Wisłą

4. Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego :

Słowo „nalewka” powstało w I Rzeczypospolitej i istnieje w języku polskim, rosyjskim, czeskim, ukraińskim, białoruskim, litewskim, estońskim i rumuńskim. Próżno szukać tego słowa we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Włoszech – mówi Grzegorz Russak, historyk, jeden z animatorów odrodzenia produkcji tradycyjnych nalewek i wódek w Polsce. Każdy region słynął z innego smaku i właściwości wytwarzanych tam nalewek. (P. Krzyżanowski, Wódka restituta, Wprost, Nr 1110 z 7 marca 2004 r.).
Tradycja robienia nalewek z gruszek datuje się na koniec XIX wieku. W medycznym poradniku z XIX wieku pt. Gorzelnik i piwowar doskonały, czyli sztuka pędzenia wódki i likworów (…), Kraków 1808-09, można przeczytać: Lecz nade wszystko w naszym klimacie godne są uwagi nalewki, czyli z ruskiego tzw. nastojki: wiśniówka, ślinianka, jarzębinówka, głodówka, malinówka, tarniówka, gruszkówka, jabłkówka, dereniówka, itd., dobre dla smaku i zdrowia zwłaszcza, gdy są to nastojki kilkuletnie.
Według Wielkiej księgi nalewek Jana Rogali, która została napisana m.in. w oparciu o książkę A. Piątkowskiego Gorzelnik i piwowar doskonały (…) jest podany przepis na gruszkówkę: We własnym ogrodzie lub sadzie u przyjaciół wybrać gałązkę gruszy z związkiem owocu. Włożyć gałązkę do przeźroczystej butelki. Butelkę umocować na drzewie. W takiej „prywatnej” szklarni gruszka dojrzeje, wypełniając część butelki. Wówczas gałązkę należy odłamać, a owoc zalać 45% wódką. Dobrze zakorkować. Postawić w ciemnym miejscu na 2 miesiące. Po tym czasie efektownie wyglądającą nalewkę można postawić na stole ku uciesze biesiadników.
W książce W. Baraniewskiego Kuchnia i stół w polskim dworze czytamy: Mocna okowita służyła we dworze do wyrobu nalewek oraz wszelkich mikstur leczniczych. Przepalano ją w alembikach ze specjalnie dobranymi ziołami, pestkami owoców, zaprawiano potem korzeniami i owocami. Wiele dworów słynęło w okolicy z własnych anyżówek, orzechówek, kminkówek, ratafii, rozmaitych likierów i nalewek, które uznawano za godne uwagi w naszym klimacie. Wiszniówka, śliwianka, jarzębinówka, tarnówka, gruszkówka, jabłkówka, głogówka, malinówka, dereniówka, pęczówka, jak jest : brzozówka, dębianka, topolówka (…).


Źródło - minrol.gov.pl

Czytany 9645 razy

Reklama

Pogoda w Zamościu

Przewaga chmur

1°C

Zamość

Przewaga chmur

Wilgotność: 58%

Wiatr: 11.27 km/h

Google Translate

Bulgarian Croatian Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Japanese Lithuanian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Ukrainian

Strefa usług

DMC Firewall is a Joomla Security extension!